Nie może dziwić, że rokrocznie miliony Polaków decydują się na odwiedzenie polskich gór – pięknych, fascynujących i wciąż nie do końca odkrytych. Najczęściej wybieranym pasmem są Tatry, ale także Beskid Śląski jest ciekawym miejscem na spędzenie wolnych chwil. Jego najwyższym szczytem jest góra Skrzyczne, która piętrzy się nad okolicą na wysokości 1257 m n. p. m. Jej nazwa ma wywodzić się od skrzeku żab, które w tej okolicy żyły niegdyś w wielkiej liczbie.

Ośrodek narciarski

Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne zaliczany jest do Korony Gór Polski, będąc jednym z 28 takich miejsc na mapach Polski. Dostać się na tę górę można za sprawą sześciu szlaków, z których dwa prowadzą z centrum Szczyrku, najpopularniejszego kurortu narciarskiego w okolicy, który położony jest u podnóża góry.

Piękne widoki

Główną atrakcją związaną z wejściem na Skrzyczne jest możliwość podziwiania pięknych widoków, które rozpościerają się po wejściu jednym ze szlaków na szczyt Beskidu Śląskiego, szczególnie z przygotowanej w tym celu platformy widokowej. Wówczas można ujrzeć pełną panoramę całego pasma górskiego, a przy odpowiedniej pogodzie można również zobaczyć z tej perspektywy nawet Tatry.

Odpoczynek na szczycie

Czas spędzony na wierzchołku umilić można w schronisku PTTK, w którym można się zatrzymać na ciepły posiłek i odpocząć przed dalszą drogą. Obiektem, który jest charakterystycznym punktem krajobrazu, jest nadajnik radiowo-telewizyjny, który umieszczony jest na jej szczycie.

Dodatkowe informacje

Planując wejście na szczyt trzeba liczyć się z co najmniej 2-godzinnym marszem, a nawet 3-godziną wędrówką najdłuższym szlakiem. Łącznie z czasem przeznaczonym na zejście warto sobie zarezerwować co najmniej 4-5 godzin na tę wyprawę. Nie jest to z pewnością najtrudniejsze wyzwanie, jakie może czekać na turystę w polskich górach, ale niektóre odcinki głównych szlaków mogą przysporzyć trudności niedoświadczonym podróżnym.

Alternatywna droga

Dla osób, które z różnych przyczyn, zdrowotnych czy czasowych, chcieliby dostać się na Skrzyczne, a woleliby uniknąć pieszej wędrówki, można wybrać podróż kolejką linową, która łączy go ze Szczyrkiem. Jest to też opcja na szybki powrót, choćby w przypadku załamania się pogody czy podróży z dziećmi.